Napisz charakterystykę antygony i kreona
Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Charakterystyka Antygony.. Była związana emocjonalnie z synem Kreona… Czytaj dalej →Kreon jest jedną z głównych postaci występujących dramacie Sofoklesa, zatytułowanej „ Antygona „.. Liczne rodzeństwo - dwoje braci i siostra, sprawiało, że w dzieciństwie nie czuła się samotna.. Kreon miał zonę o imieniu Eurydyka oraz jedynego syna, imieniem Hajmon.. Przedstawicielem pierwszej jest władca Teb, Kreon, obrońcą drugiej jest Antygona, córka Edypa, siostrzenica Kreona.Problem wynika z zakazu pochowania zwłok brata Antygony, Polinejkesa.Kreon mial wybrac pomiedzy dobrem rodziny a swoja reputacja ( jakby nie ukarał antygony to stracilby autorytet u swoich poddanych ) no i wybrał reputacje ale po dluzszym zastanowieniu wybiera rodzine lecz stala sie juz tragedia ( antygona sie wiesza a jego syn zabija sie bo ja kochalam oraz zona kreona popelnia samobojstwo bo stracila syna ).Przydatność 55% Napisz charakterystykę porównawczą dwóch bohaterów "Antygony", którzy mają inne poglądy na temat życia.. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.Kreon i Antygona posiadali wspólne cechy np.: obydwoje byli uparci przy swoich postanowieniach, trwali w nich do końca..

2010-03-28 15:17:27 napisze mi ktoś na jutro charakterystyka porównawcza antygony i kreona błagam!

Postąpiła tak, gdyż wyznawana przez nią religia nakazywała jej pochować obu braci, niezależnie od tego, czy był obrońcom, czy złodziejem.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Łącza ich więzy krwi.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Porównanie Antygony i Kreona.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.Różnice między Antygoną, a Kreonem również są znaczne.. Ale, co ciekawe, nie bierze się ono z zupełnych różnic charakterów, a raczej z ich podobieństwa - stanowią dwie bardzo silne osobowości, które nie mogą znaleźć porozumienia.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Gdy zginął Eteokles, Kreon objął tron królewski w Tebach.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Jej narzeczonym był Hajmon, a krewnym jego ojciec Kreon..

2010-10-17 13:58:12 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.

Porównanie Antygony i Kreona.. 2010-03-28 15:17:27Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Ma żonę.Charakterystyka Antygony.. Dla Antygony przywiązanie, miłość, szczerość to były najważniejsze wartości.Głównymi bohaterami starogreckiej tragedii Sofoklesa, zatytułowanej "Antygona" jest król Kreon i jego siostrzenica, Antygona.Te dwie postaci stanowią swoje przeciwieństwo.. Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Podstawowe informacje o bohaterze Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. matheo3; 7.10.2010 Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię .Kreon - charakterystyka szczegółowa..

Już pierwszego dnia dał się poznać jako władca energiczny i zdecydowany.Zaraz bowiem po zwycięskiej obronie Teb, jeszcze na polu ...Przydatność 55% Napisz charakterystykę porównawczą dwóch bohaterów "Antygony", którzy mają inne poglądy na temat życia.

Jej ojcem był Edyp, władający Tebami z małżonką Jokastą.. Porównanie Antygony i Kreona.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Antygona miała troje rodzeństwa: Ismenę, Eteoklesa i Polinika.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. Dbali o swój wizerunek w państwie, albowiem Antygona chciała pochować brata, aby nie zostać uznaną za zdrajczynię rodziny, a Kreon nie zmieniał swoich decyzji, ponieważ oznaczało by to jego słabość.Tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa jest Antygona, pochodząca z królewskiej rodziny.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.Charakterystyka Antygony i Kreona i kto był postacią bardziej tragiczną i dlaczego?.

Pragną sprawować swoje rządy jak najlepiej, pragnął być sprawiedliwym oraz dobrym władcą, cieszącym się poparciem wśród poddanych w państwie.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .

Antygona była osobą młodą.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach.. Straciła rodziców i obu braci.. Bał się okazywać swoich uczuć, bo mogło być to oznaką słabości.. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .W "Antygonie" Sofoklesa naprzeciw siebie zostają postawione dwie niemalże równorzędne racje.Jedna z nich broni prawa ludzkiego, druga zaś za nadrzędne uważa prawo boskie.. antygona pochodziła z rodu łabdakidów.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu.. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Była córką Edypa i Jokasty, która wyszła za Lajosa-ojca Edypa.. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.Pani Antygona, siostra Ismeny oraz zmarłych już bracie Polinejkesa i Eteoklesa, złamała zakaz króla Teb, Kreona, grzebiąc zwłoki swego drugiego brata.. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa..Komentarze

Brak komentarzy.